Przypadkiem wpadły mi do ręki zdjęcia z naszej rodzinnej bogatej kolekcji. W dobie Internetu i siły mediów aż grzech nie pochwalić się nimi przed szerszym gronem miłośników kolarstwa MTB. Zapraszam do krótkiej foto-relacji z historii polskiego MTB, którego początki – jeśli chodzi o nas – sięgną aż do 1992 roku. A co wy wtedy robiliście…?

Czasy obecne… Pierwsze zawody za nami, sezon rozpoczęty i pierwsze bitwy, pierwsze pojedynki. Wiadomo komu noga się kręci, kto dobrze, a co najważniejsze skutecznie przepracował okres przygotowawczy. Teraz chwila odpoczynku. Bartosz po ostatnich sukcesach nie zwalnia tempa i aktualnie przygotowuję się do wiosennych mistrzostw polski na szosie czyli prestiżowego wyścigu „Szlakiem Grodów Piastowskich”. Mi do końca szosa nie leży i w rodzinnym Gdańsku sumiennie przygotowuję się do kolejnej części sezonu. 

Powrót do przeszłości…

ROK 1992

Zaczynają się pierwsze oficjalne zawody PUCHARU POLSKI MTB organizowane przez Polski Związek Kolarski. W Gdańsku powstaje klub MTB TESTER BUGA SPORT Gdańsk, do którego się zapisuję i staruję razem z kolegami na pierwszych zawodach w Warszawie na Fortach BEMA. Prym w zawodach wiodą przełajowcy bo im najbliżej do tej dyscypliny. Słynni „Skociarze” zgarniają wszystkie miejsca na podium. W owych czasach wygrywa wyścig za wyścigiem  Sławomir Barul gdzieś za jego plecami młody Marek Galiński. W Juniorach Piotr Wysmyk, Biernacki, Badura i wielu innych zawodników pod dowodzeniem trenera Zbigniewa Dziurdzia. KLUB OPTEX SCOTT OPOCZNO rośnie w siłę i jest absolutnym liderem na polskiej scenie. Zawodnicy klubu zostają wyposażeni  w rowery marki SCOTT na razie na sztywnych widelcach, osprzęt LX mieszane z XT. Ja zaczynam od ALANA na Shimono 300 EXAGE ale już w wakacje za dobre wyniki w nauce dostaje od rodziców nowy rower. A jakże inaczej jest to SCOTT PAN American na DEORE XT. Co prawda rama trochę za duża, ale kupiona w kultowym sklepie rowerowym w centrum Gdyni prowadzonym przez Pana Tadeusza Mytnika. Mały Bartosz to maskotka naszej drużyny ! 8 letni chłopiec jako jedyny z naszej ekipy wygrywa Wyścig w Warszawie!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Robert Banach finisz na Fortach Bema ! nie nabijajcie się z ciuchów i kasku! Po prawej Pan Czesław Lang 😉

 

historia2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zawody W Ełku. Nowy SCOTT dresik i adki. Biała koszula sponsora, CZAD!

 

historia3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bracia B. Dlaczego nie mam zawiązanych butów?

 

Rok 1993

Rozkręca się na dobre! W Polsce zorganizowano pierwsze Mistrzostwa Polski w MTB w Krynicy Górskiej! Trasy w owych czasach bardzo trudne i wymagające. Seniorzy ścigają się po 3h , juniorzy po 2h. Do historii przechodzi Barul ?….NIE ! Pierwszym MISTRZEM zostaje Wojciech Kadrzyński ścigający się na co dzień w Niemczech. 3 miejsce zajmuję Galiński a dopiero 5 jest Barul! W juniorach zwycięża Biernacki Piotr a ja ze stratą 45minut do zwycięzcy melduję się na początku trzeciej dziesiątki. Większość zawodników wyposażonych jest w system SPD a nieliczni posiadają amortyzatory. XTRa nie widać choć już się pojawił w katalogach – które są tak cenne jak dzisiejszy kalendarz Pirelli.

historia4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bartosz Banach zwycięzca dystansu GIGA Murowana Goślina i Chodzież 2011. Bartosz ten Trek to zdecydowanie lepszy rower niż ten na którym startowałeś w Murowanej G.

 

Rok 1994

 

 historia5

 

 

 

 

 

 

 

 

Sławomir Barul SCOTT OPOCZNO na Scott deore LX, sztywny widelec, modny ciuch, kask od Lord ‘a VADER, słuchajcie takie okulary są w najnowszej kolekcji Ray-Ban’a! Szydera? Spójrzcie na jego łydkę!

historia6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kolejny Kadrowicz, Artur Ziółkowski z Ełku na HAWK COSINUS! Amortyzator, hamulce tarczowe – co to takiego!

Zawsze na rozpoczęcie sezonu zaprasza Łódź. Na Rudzkiej Górze corocznie odbywają się zawody o PP. Trasa ciężka interwałowa. Wysoka temperatura i brak cienia stają się dodatkową przeszkodą dla kolarzy. Tłumy kibiców dopingują zmagania sportowców. Trenerem kadry jest  Jan Mela. Kadra zostaje wyposażona w rowery marki HAWK, na początku na sztywnych widelcach. W kolejnych miesiącach kadrowicze dostają amortyzatory Marzocchi, które jednak nie wytrzymują obciążeń i szybko się psują. Swoją przygodę z kolarstwem rozpoczyna Mariusz Kowal obecnie BDC TEAM i powoli przedziera się do czołówki. Tytuł Mistrza Polski odbiera Kadrzyńskiemu Sławomir Barul po prawie 3h wyścigu na Fortach Bema gdzie kolarze mieli do pokonania około 20 okrążeń. Na scenie pojawia się Dariusz Gil i na MP zajmuję 3 miejsce! Tuninguje moje SCOTTA i wyposażam go w pełną grupę XTRa, po którą tata na raty jechał do Warszawy !! dodatkowo po okazyjnej cenie zdobywam widelec amortyzowany SCOTTa- strasznie ciężki- bez żadnych regulacji i blokady skoku. Ważna sprawa mam już SPD !! i buty turystyczne SHIMANO sprowadzone z zagranicy o 1 numer za duże ;). Pierwsze miejsce w tuningu rowerowym otrzymuje kolega z ekipy Łukasz, który modernizuje swojego DIAMONBACKA i wyposaża go w części sprowadzone z USA. Takiego cacka na oczy nikt nie widział. Piasty white industries, cieniowane szprychy, aluminiowe nyple!, wspornik DEAN, rogi ONZA, widelec MANITOU, zaciski SALSA, stery Chris King, Grip X-Ray ! Łukasz do tej pory nie wiem jak to zrobiłeś 😉

historia7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Łukiz i jego DIAMOND BACK !!

historia8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tak podróżowaliśmy! Trasa Gdańsk- Zakopane-Gdańsk ! Od lewej Łukasz, Robert i Bartosz B. który był z nami zawsze! I fryzura na „grzybka” :p

ROK 1995

historia9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na jednym z treningów…

historia10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TEAM CAR! …AND…. Dyrektor, Manager, Sponsor, Kierowca, Mechanik, Masażysta, Dietetyk, Nauczyciel, Trener w jednej osobie… Tata Ryszard, DZIĘKI!!

 historia11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przed startem do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Poznań –Cytadela. Alpinestars po tuningu. Magura, Marzocchi, biały FLITE, opony PANARACER Dart i Smoke!  Oksy pierwyj sort!

Wkręcam się coraz bardziej  w sport. Ciężko przepracowuje zimowe treningi. Za duża rama SCOTTA zostaje zamieniona na mało popularną na naszym rynku maszynę ze stajni ALPINESTARS. Polskę ogarnia szał na żółte hamulce hydrauliczne MAGURY. Oczywiście też musiałem je mieć !! na zamówione części razem z amortyzatorem MARZOCCHI XC 600 czekam około 5 m-cy. Opłacało się rower wygląda świetnie! Razem z rozbudową roweru wzrasta forma sportowa i na tej samej trasie z 1993 roku zdobywam pierwszy medal dla Wybrzeża. Kolor brązowy. Przegrywam niewiele z Bodnarem i Michałem Konikiem. Grupa juniorów jest bardzo mocna Bodnar melduje się na 5 m-cu na Mistrzostwach Świata. Rok później jest 4 na MŚ i ME a Mariusz Kowal zajmuje na obu imprezach 8 m-ce!! Mogłem coś tu pokręcić. Tak czy inaczej byliśmy kozacy. Polscy kolarze mieszają na arenie międzynarodowej. Dariusz Gil Zwyciężą na najtrudniejszym etapie wyścigu TOUR de FRANCE MTB urywając pod koniec Barta Brentjensa- yyyy to chyba było w 96. Kadra zostaje wyposażona w widelce ROCKSHOX JUDY oczywiście z żółtymi MAGURAMI. Na wyścigach pojawia się ANDRZEJ KAISER- walczy z czołówką.  Pan Czesław LANG organizuje w Bieszczadach wyścig etapowy „Bieszczady TOUR” sponsorowanym przez GRUNDINGa. Kadrowicze z Baligrodu wyjeżdżają zwycięsko wyposażeni we wszystkie możliwe gadżety HIFI, a muzykę z hotelowej restauracji pamiętam do dzisiaj. Niestety nikt nie potrafił przestawić płyty i non stop grał jeden utwór..RED BOX: „For AMERICA” posłuchajcie i poczujcie się jak na etapówce  w Bieszczadach ;)!! Cały wyścig wygrywa  Galiński przed Gilem i Barulem. Kaiser na 5 pozycji. W juniorach wygrywa Piotr Wysmyk!

 historia12

 

 

 

 

 

 

 

 

Tłumy kibiców! MP 1995. Wygrywa Grzegorz Bodnar BASZTA BYTÓW, w juniorach.

 historia13

 

 

 

 

 

 

Bartosz Banach, Łódź-Rudzka Góra. Tłum kibiców czeka na zwycięzcę, rywale daleko z tyłu. Rower RELAIGH skradziony następnego lata z balkonu! Bartka łzy- niewybaczalne!

ROK 1996

Trafiam do REPREZENTACJI POLSKI. Grupą juniorów opiekuję się Andrzej Piątek. Jest to rok olimpijski i seniorzy walczą o nominację na igrzyska. Gil ma kontuzję kolana, operację i zostaje wykluczony z rywalizacji. O nominację walczą również Cezary Zamana oraz weteran JAN WIEJAK from USA. Pierwszy zawodowiec z teamu SCOTTA international- jak miło było go podziwiać na EUROSPORCIE podczas wyścigów o Puchar Świata. Wiejak promuję markę HARO i sponsoruję obiecującego juniora Grzegorza BODNARA. Na igrzyska jadą BARUL i o 10 lat młodszy Galiński. Zajmują odległe miejsca. Przed startem olimpijczycy dostają żółte HAWKI na złotych piastach- nie pamiętam jakiej firmy, ale rzucały się w oczy! Ja na moim HAWKU notuje słabszy sezon aczkolwiek zawsze pojawiam się w czołówce. Czesław Lang organizuje zawody GRANPRIX MTB a dla najlepszych funduje całkiem niezłe nagrody. Za generalkę SAMOCHÓD ! wygrywa Barul, a finałowa edycja w Żywcu pada łupem Gila, który po kontuzji wygrywa w cuglach! Na MP w Wiśle w kategorii juniorów wygrywa niespodziewanie Marcin Karczyński późniejszy olimpijczyk. Marcin jako jeden z niewielu jedzie na pełnej ramie carbonowej TREKA a jego rower jest magicznie lekki!

historia14

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Marcin Karczyński. Mistrz Polski Juniorów i jego TREK OCLV… trochę zabłocony 😉

historia15

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Grzegorz Bodnar i teamowy HAWK. MAGURA I ROCK SHOX JUDY, okulary bardziej przyziemne UVEXA tak samo kask, obuwie NW.

ROK 1997

Mój pierwszy sezon w ELICIE. Nie powiem jest ciężko, ale nie poddaje się, trenuję i walczę jak mogę najlepiej. Powstaje TEAM fabryczny AUTHORA w którym jeżdżą:GIL, CHMIEL i Frejowski. Znak rozpoznawczy to czerwone rowery i stroje oraz koła SPINERGY, pełna grupa XTRa. Gil cały czas w czołówce ostro wymienia się ciosami z Galińskim. Do gardła skaczą im młode wilki. Bodnar jako pierwszoroczny senior zajmuje 2 miejsce w Baligrodzie na jednej z edycji GRANDPRIX MTB. Klub z Bytowa liczy się na arenie ogólnopolskiej. Trzon ekipy tworzą: KAISER, BODNAR, CZAPLA, WOŹNIAK, NATKANIEC, CICHOSZ. W Poźniejszych sezonach chłopaki z Bytowa przechodzą do „profesjonalnej” drużyny Ekolog Polonia Piła gdzie główny nacisk kładzie się na przełaje.  Na mistrzostwach Polski wszystkich godzi Piotr Wysmyk, który wygrywa w orlikach i seniorach! Ja dostaje dyskę za niepodpisanie listy startowej ;/.

historia16 

 

 

 

 

 

 

 

 

Piotr Wysmyk finiszuje po podwójny tytuł Mistrza Polski, aczkolwiek chyba według tamtejszych przepisów drugiej koszuli nie dostał. Przepisy często się zmieniały. W ELICIE pierwszy był Dariusz Gil.  Tym razem czerwona Magura i żółta rama Gianta ATX z serii 800- bywają jeszcze takie na allegro?

Takie były początki! W trakcie pisanie przypominają mi się fakty i różne ciekawe historie z tamtych lat. Nie ma takich możliwości żeby w krótkim artykule to wszystko opisać.

Cieszę się, że nadal mogę kontynuować moją pasję. Do zobaczenie na trasach MTB i jednocześnie zapraszam do śledzenia naszych losów na Banachbrothers.pl.

Zapraszamy was także do wspólnych treningów z nami!

Banachbrothers.pl