Wracając z pracy do domu zawsze napotykam samochody nauki jazdy. Biedni kursanci muszą mierzyć się z bezwzględnym światem czterech kółek. Przyszli kierowcy z moich obserwacji nie skupiają się na znakach, ponieważ nie potrafią opanować samochodu.

Uważam, że wpuszczanie kogoś kto nie potrafi jeździć autem w taką dżungle jak centrum dużego miasta w ogóle mija się z celem. Jest to raczej mocno stresująca sytuacja. Żeby dobrze poruszać się samochodem trzeba obsługiwać go bez “myślenia” o tym. Tak samo jest na rowerze. Dobrze i szybko jeżdżący zawodnicy niektóre czynności wykonują szybciej niż o nich pomyślą, automatycznie. Wybitny zawodnik odtwarza pewne ruchy w ogóle się na nich nie skupiając. “Mózg” potrafi dużo wcześniej ocenić sytuację i na nią odpowiednio zareagować. Reaguje poprzez wyuczony wcześniej schemat, dlatego tak ważna jest nauka techniki jazdy. Dzięki „automatyce” możemy poruszać się szybko i bezpiecznie. Przecież na wyścigu nie ma czasu na „myślenie”. Dobry wyścig to suma odtworzenia poprawnych zachowań kształtowanych na wszystkich wcześniejszych treningach.

treningi pon

W ogóle technika i podstawy poprawnych zachowań powinny być priorytetem w rozwoju kolarskim. Każdy kto jeździ rowerem twierdzi, że umie to świetnie, ale weryfikacja następuje szybko kiedy rośnie prędkość. Dotyczy to zarówno szosy jak i MTB. Niektórym udaje się prześlizgnąć ponieważ większość tras MTB jest mało wymagająca i w ten sposób kształtowani są wykfalifikowani turyści rowerowi. Szosa na pozór wydaje się prostsza, ale mimo to wielu zawodników nie potrafi poruszać się w peletonie. W warunkach bojowych bardzo ważne jest wyczucie prędkości i rytmu. Ważne dla własnego bezpieczeństwa i bezpieczeństwa innych jest płynność jazdy, której niestety brakuje.

treningi pon1

Według nas, mnie i Bartosza a także wielu innych doświadczonych zawodników podstawą rozpoczęcia pracy jest szlifowanie techniki jazdy zarówno na szosie jak i na rowerze górskim. Taki trening to podstawa której następstwem jest bardziej ukierunkowany trening w konkretnych strefach wysiłkowych.

treningi pon2

Treningi techniczne dla niektórych mogą wydawać się mało efektywne. Tak nie jest. Powtarzanie stałych elementów na trasie to świetny trening kształtujący wszystkie najważniejsze cechy motoryczne. Jest to bohater drugoplanowy, niemniej ważny. W każdy poniedziałek zapraszam wszystkie osoby początkujące na naukę podstaw technicznej jazdy terenowej. Spotkania odbywają się cyklicznie w każdy poniedziałek o 18.00. 

Za nami już II spotkania na których ćwiczyliśmy hamowanie na różnych górkach z różnymi prędkościami wykorzystując przedni lub tylny hamulec oraz kombinację dwóch jednocześnie. Takie zadania miały na celu doskonalenia kontrolowania roweru w różnych sytuacjach, prawidłowe ułożenie ciała, zapoznanie się z reakcją roweru przy różnych prędkościach i na zmiennym terenie. Do zobaczenie w kolejny poniedziałek …

Robert i Bartosz

trening pon4