Trening IV omówienie

Przed dzisiejszym treningiem otrzymaliśmy wiadomość o zmianę terminu pierwszej edycji BikeTour. To oficjalna wiadomość. Biketour jest przełożony z 20 kwietnia na 24 sierpnia.

Warunki w lesie są takie sobie, a za tydzień na pewno nie będą lepsze. Nasze dzisiejsze ćwiczenia też się zmienił. W planie była jazda po trasie zawodów i zwiększenie intensywności treningowej. W zasadzie wszystkie zawody w całej Polsce zostały przesunięte, dlatego można dalej szlifować ogólnie zarys formy. Zauważyłem, że większość osób początkujących nie potrafi utrzymywać tempa, nie ma wyczucia, szarpie rowerem. Jedzie bardzo szybko po czym zwalnia. W tym celu dzisiejszy trening odbył się na asfaltowej rundzie okrężnej, na drodze dojazdowej do gdańskiego ZOO, ul.Karwieńska.

trening-dwojkami2

Notabene tam kiedyś cyklicznie rozgrywane były ogólnopolskie wyścigi kolarskie, kryterium o Puchar Dyrektora ZOO Oliwa. Miałem tą przyjemność załapać się na ostatnią falę tych imprez i dzisiaj przypomniałem sobie stare dobre czasy. Powracając do meritum sprawy.

W okrojonym składzie realizowaliśmy założenia. 5 osobowy peleton podzieliliśmy na dwie dwójki. Każda dwójka miała za zadania przeprowadzić mini peleton w równym tempie przez całe okrążenie, bez przyspieszania bez zwalniania, tak aby partner z którym się jedzie miał kierownicę w tej samej linii a kolarze z tyłu nie musieli używać hamulców do zwalniania. Liczyło się bezpieczeństwo całej grupy, utrzymanie szyku i równa jazda.

trening-dwoj

To z pozoru proste ćwiczenie nie jest takie łatwe i mało który nowicjusz potrafi je wykonać, a to podstawa kolarstwa! Jeżeli nie będzie w stanie utrzymać tempa na niskim poziomie intensywności to nie utrzymacie go na wysokim. Dodatkowo taka umiejętność jest niezbędna do realizacji ćwiczeń specjalistycznych. Jazda w grupie to podstawa, zapraszam na kolejny trening, który odbędzie się w następną środę 17.04 o godzinie 17.00 koło biblioteki głównej AWF, będziemy jeździli to samo, mam nadzieję, że w większym peletonie.

Robert Banach