Są buty, jest Bont. Już jakiś czas temu buty marki BONT wzbudziły moje zainteresowanie. To za sprawą vikinga Thora Hushvod’a Mistrza Świata w kolarstwie szosowym, który reklamuje ten produkt. Bont jest „nowy” na rynku rowerowym, ale już znalazł uznanie wśród całych zastępów kolarzy z PRO TOURU.

Jeden z produktów do jazdy na czas, CRONO,  dostał nawet „bana” od UCI jako but niedopuszczony do rywalizacji na międzynarodowych wyścigach w jeździe indywidualnej na czas. Taki zakazany owoc- flagowy model. Teraz mi się przypomina wystąpienie kolarzy z SEACO Cannondale Team, którzy przejechali kilka etapów  grand touru w koszulkach stylizowanych na ciuchy więzienne i napisem „legalize my cannondale”, (to apropo ustalenia przez UCI limitu wagi rowerów szosowych do 6.8kg), konsekwencje były spore, ale reklama świetna.  Muszę mieć takie buty, oczywiście nie CRONO ale model do MTB, VAYPOR XC!

No i mam. Buty wyglądają… kosmicznie. Mają ciekawą konstrukcję ponieważ, karbonowa podeszwa otacza boki stopy. UWAGA podeszwę można wielokrotnie modelować i dopasować ją do stopy, ale o tym później. Kształtem odbiegają od standardu, ponieważ przody są poszerzone. Taki układ buta jest bardzo wygodny.

BONT

Testowałem już prawie wszystkie buty dostępne na rynku. Wszystkie marki, różne modele. Mam dość nietypową stopę dla przeciętnego człowieka, ale dla kolarza dość typową, czyli wąską o niewielkim podbiciu, czytaj płaską. Szkoda, że tak mało firmy o tym pamięta i tłucze buty na wzór stopy przeciętnego zjadacza chleba. Tu moje pierwsze pozytywne zaskoczenie. Buty są produkowane w trzech szerokościach podeszwy. Narrow, standard, wide a co za tym idzie mają różną objętości buta. Dzięki temu można je lepiej dopasować. Łatwy program dostępny na stronie pomoże w dobraniu odpowiedniej szerokości i długości. Można zlecić produkcję podeszwę na specjalne zamówienie. Wszystkie buty odbiegające od standardowego rozmiaru sprowadzane są w czsie krótszym niż 4 tygodnie. Super dopasowanie daje możliwość modelingu termicznego. Można to zrobić w warunkach domowych. Sposób jest banalnie prosty, przynajmniej tak to wygląda na stonie internetowej.

bontpodeszwa

Carbonowa podeszwa opływa całą stopę i nie trzeba mocno zaciskać rzepów/klamry, a i tak czujemy jakby but był częścią ciała. W lewej stopie czułem lekki ucisk. Buty poszły odrazu do piekarnika na 20 min. Formowanie nie jest takie proste, ale daje się wykonać. Tutaj pomógł mi kolega, Piotr Andrzejewski, które ma duże doświadczenie w formowaniu Butów BONTA.  Akurat Piotr jest dystrybutorem butów do rolek, ale techniczna sprawa formowania wygląda identycznie. Ważne jest, aby przy formowaniu pomogła druga osoba. But już idealnie pasuje do moich stóp. Chociaż , ze względu na płaskostopie mógłby być troszeczkę niższy, ale i tak jest prawie idealnie. Musiałem wkładkę wymienić na trochę grubszą. Oryginalna jest papierowej grubości. To wszystko są niuanse. Forma buta jest wzorcowa. Tak jak wspomniałem Vaypora można modelować wielokrotnie.  Po sezonie kiedy but trochę się rozjedzie można znowu go uformować i cieszyć się dobrym dopasowaniem przez kolejny sezon- powiedział Piotr.

Podeszwa z bardzo prostym bieżnikiem. Bieżnik w butach wyczynowych nie jest potrzebny. Dobry but powinien mieć tylko kolce z przodu, blok gumowy pod piętą i gumowe wstawki, które osadzają się na konstrukcji pedałek. To wszystko, jakieś wymyślne bieżniki nie zdają egzaminu w sportowej jeździe. Gumowe wstawki w Vaypor, które podpierają się na pedałkach są prostopadłe do bloka i szeroko rozstawione co gwarantuje nie zapychanie się błotem oraz  łatwe samooczyszczenie w trakcie wyścigu. To bardzo ważne szczególnie w cyclocrosie do którego ten model też jest przeznaczony. Jeżeli jesteśmy przy cyclocrosie to mała uwaga. W butach ciężko się podbiega. Ze względu na maksymalnie sztywną podeszwę nie jest to takie, nazwał bym, wygodne.

Pierwsza jazda. Dziwnie się czuję. W takich butach jeszcze nie jeździłem. Mega sztywne w każdej płaszczyźnie a zarazem bardzo wygodne. Pokonywanie odcinków technicznych i zjazdów trzeba opanować ponownie. Zupełnie inaczej rower się prowadzi. Usztywnienie stopy daje mniejszą mobilność całego ciała. Takie było moje pierwsze odczucie, ale szybko nawiązuję kontakt z nowym butem i odcinki techniczne zaczynają mi normalnie wychodzić, nawet lepiej bo w każdej chwili dysponuje dużym „momentem obrotowym”. Na prostych i pod górkę mam niesamowitego „powera”. But w 100% przenosi energię.  W trzewikach innych marek miałem tendencję do podkurczania palców, nie wiem z czego to wynikało. Zawsze coś mnie uwierało. W Bontach palce mam cały czas luźne, czuję ogromną swobodę. Podczas pierwszych jazd nic absolutnie mnie nie bolało. Tył buta idealnie otacza moją piętę i nie ma tendencji do obsuwania się podczas podbiegu lub górskiej wspinaczki z rowerem na plecach. Takie  sytuacje często mają miejsce na trudnych wyścigach MTB XCM, nie mówiąc o wyścigach CX, gdzie podbieganie i zbieganie jest zupełnie czymś normalnym.

Po kilku jazdach, w tym paru treningach 4 godzinnych dostrzegam kolejne plusy. Ważne jest to , że po mimo ulewnej pogody i deszczu na trasie but cały czas zachowuje swoje właściwości- czyli dobrze spina stopę. Nie robi się z nich „klapek”. Producent zastosował materiał, który nie absorbuje wody. Nie pochłania też potu, dlatego stopa jest w komfortowo opakowana. Brakuje mi większej ilości otworów wentylacyjnych. Lekki przeciąg by się przydał. Przednia część Bonta jest wzmocniona w okolicach palców. To ważne! Pewnie nie raz dostaliście kamieniem strzelającym z przedniego koła. Jak mamy delikatnego buta to strzał z kamlota jest porażająco nieprzyjemny. Twardy przód musi być!

bont1

Czyszczenie Vaypora jest bardzo proste. But z wierzchniej strony okrywa warstwa śliskiego błyszczącego materiału, do którego nie lepi się żaden bród. Po jeździe wystarczy przetrzeć obuwie szmatkę i mam znów świecące obuwie.  Vaypory szybko wysychają, to kolejna zaleta tego modelu.

Buty Bont należą do ścisłej czołówki, są przeznaczone dla wyczynowych sportowców. Spartański wykończenie i futurystyczny charakter podkreśla przeznaczenie tego produktu.  Możliwość konfiguracji buta do anatomii naszej stopy powala na łopatki konkurencję. Są lekkie, mega sztywne i wygodne co rzadko się zdarza. Cena produktu jeast adekwatna do jakości wyrobu. Banachbrothers POLECA !

Robert Banach

Bont VAYPOR XC, cena: 1119.90, waga: 225 gram

dystrybutor:  FHU Poręba

UWAGA! Przy zakupie butów marki BONT na hasło: banachbrothers otrzymacie drobny upominek.