Idealny pancerz. System zamknięty, zrób sam.

Świeżutkie, nowe pancerze i linki gwarantują lekką i dokładną pracę przerzutek. Wystarczy kilka błotnych przejazdów i precyzyjny system zmiany biegów przestaje działać.

Manetka chodzi dużo ciężej a przerzutka nie zmienia dokładnie biegów. W tym przypadku musimy wymienić wszystkie pancerze z linką albo zainwestować w zamknięty uszczelniony zestaw pancerzy typu GORE. Problem jest mniej odczuwalny dla tych, których rowery wyposażone są w pełne prowadzenie pancerzy, lub dla właścicieli rowerów, których ramy mają wewnętrzne prowadzenie kabli. Na naszym polskim podwórku jest większość użytkownikiem z tradycyjnym prowadzeniem pancerzy przerzutkowych, czyli na przelotki. Inwestycja w linki GORE to nie mały wydatek. Zestaw kosztuje 219 PLN w wersji podstawowej i 269 PLN w wersji ultralight. Są też zestawy typu “koralik” jak SwissCOMP, koszt 189,90 PLN. Po za walorami estetycznymi, mają funkcję zamkniętego obiegu, tak jak GORE, chroniącą przed brudem i błotem, przez co gwarantują bezobsługową i bezawaryjną jazdę przynajmniej na 1 sezon wyścigowy. Systemy te sprawdzają się, ale są dość drogie. Proponuje coś tańszego, patent zapożyczony od kolegi. Własny system uszczelniający za grosze, dosłownie.

Zanim przejdę do meritum sprawy chciałem nadmienić słowo o różnych uszczelniaczach na końcówkę pancerzy, które montuje się tuż za przelotką. Te uszczelniacze to dla mnie spowalniacze, które nie dość że hamują pracę linki to dodatkowo zbierają bród i po chwili cały system pada.

Do wykonania naszego zamkniętego zestawu przerzutkowego będziemy potrzebowali końcówkę do pancerza z noskiem. Takowe sprzedaje, np.: JAGWIRE w dwóch wersjach. Z krótkim noskiem, plastikowe za około 70 gr/sztuka i z długim noskiem aluminiowe za około 4 zł/sztuka. Będziemy potrzebowali komplet dobrych pancerzy i linek.

koncuwki_jagwire

Zestaw Shimano Dura-ACE (najlepszy stosunek jakości do ceny) za 50 PLN. będzie idealnym rozwiązaniem. Pancerze przycinamy do odpowiedniej długości, zmieniając oryginalną końcówkę, plastikową Shimano, na tą od JAGWIRE z noskiem. I teraz gwóźdź programu!………. Do Uszczelnienie wykorzystamy rurki termokurczliwe.

rurki_termokurczliwe

Można je kupić w każdym elektrycznym sklepie lub dużych marketach Leroy Merlin. Koszt 0,80 PLN za metr rurki, która dostępna jest w różnych kolorach, co może podnieść atrakcyjność wyglądu naszego zestawu. Rurkę o średnicy  3 milimetrów przycinamy do odpowiedniej długości. Naciągamy ją na nosek a zapalniczką podgrzewamy miejsce łączenia. Rurka termokurczliwa sama zaciśnie się na plastikowym nosku tworząc szczelny zamknięty obieg. To wszystko.

dziubek

Pancerze przycięte do odpowiedniej długości. W moim systemie wykorzystałem końcówkę z noskiem od zestawu przerzutkowego Shimano XTR

przyciecie

Przycinamy rurkę termokurczliwą do odpowiedniej długości, Powinna ona wchodzi około 5-7 mm na nosek końcówki panncerza.

dlugoscdlugosc1

Odpowiednio przycięte rurki termokurczliwe czekają na montaż.

koszulka

Osadzamy rurkę termokurczliwą na dziubku 🙂

zapalniczka

Końcówkę podgrzewamy w celu zaciśnięcia się rurki.

Nasz patent gotowy do użytku. Na tak przerobionych pancerzach jeżdżę już 4 lata. Sprawdzają się znakomicie w rowerze startowym, a najlepiej w „zimówce” podczas przygotowań do sezonu, kiedy bardzo często jeżdżę w niesprzyjających i ekstremalnych warunkach. Rurki termokurczliwe w mojej „zimówce” zamontowane mam również przy hamulcach V-Breake.

Polecam.

Robert Banach