Niebezpieczne Związki

Artykuł powstał w odpowiedzi na jedno z pytań naszych fanów dotyczące współpracy ze sobą niby niekompatybilnych podzespołów.

Kiedy rozpoczynałem swoją przygodę z kolarstwem w Polsce nie było zbyt wiele możliwości w zakupie fajnych podzepołów. Raz, że nie było topowych części dostępnych w sklepach, dawa, nie było na to szmalu. Z tej przyczyny trzeba było sobie jakoś radzić, kombinować, naprawiać, tworzyć coś nowego, wymyślać, naprawiać, dorabiać i robić mnóstwo dziwnych rzeczy, które w dzisiejszych czasach nazywa się „nieopłacalnymi”. To tak tytułem wstepu. Tematem przewodnim tego artykułu  jest kompatybilność przerzutek i manetek, manetek i przerzutek gryzących się ze sobą producentów Sram i Shimano. Odkąd pamietam Sram i Shimano chodził na innych przełożeniach. Manetk Srama generowała skok 1 do 1 a manetka Shimano 1 do 2. Z tej przyczyny pomimo takiej samej odległości pomiędzy tylnym zębatkami w kasecie, podzespoły nie były ze sobą kompatybilne. Mozna było mieć kasetę Sram i przerzutkę Shimano, ale manetaka i tylna przerzutka musiała być z jednej stajni. Sram sprzedaje Gripshifty do Shimano z sybolem MRX lub Attack. Dedykowane są do 7, 8 i 9 przełożeń. Przy 10 rzędowej kasecie nastąpiła dziura. Użytkownicy którzy chcieli mieć Shimano skazani byli na system Rapidfire. Systemy przestały współpracować. GripShify został zarezerwowany dla Srama?
Kiedy do obiegu weszły 11 rzędowe napędy coś się zmieniło. Mianowicie okazało się, całkiem przypadkiem, że podzespoły jak manetka i przerzutka Shimano-Sram i Sram- Shimano zaczęły z sobą współpracowac. Dzięki temu można wybrać to co pasuje Tobie najlepiej. Ostatnimi miesiącami zmontowałem kilka rowerów, które chodza na przerzutce Sram i manetce Shimano. To połączenie działa rewelacyjnie. Japońskie manetki działają lepiej, tak twierdzi większość uzytkowników, za to przerzutka Srama ma zdecydowanie mocniejszą sprężynę i jest „sztywniejsza” niż XTR.  Natomiast GripShift 11 speed może hulać z przerzutką XTR. Na poniższych zdjęciach wykonałem kilka prób na różnych kombinacjach, Może to pomoże Tobie w wyborze spersonalizowanego sprzetu i czegoś innego niż używa ogólnopolski peleton.

 

IMAG0145 Połączenia. Manetka SRAM 11 speed, Przerzutka Shimano 11 speed, kaserta 11 speed Shimano/Sram. COMPATIBILE

 

IMAG0158

Połączenia: Przerzutka Shimano 11 speed, Manetka 10 speed  Shimano, Kaseta 10 speed COMPATIBILE

IMAG0153

Połączeni: Przerzutka Sram 11 speed, manetka Sram 10 speed, kaseta 10 speed, INCOMPATIBILE

IMAG0151.000

Połączenie: Manetka Shimano 11 speed, przerzutka Sram 11 speed, kaseta 11 speed, Shimano/Sram COMPATIBILE

 

Robert Banach