PUNKS NOT DEAD

Prawdziwym Punkiem nigdy nie byłem. Nie utożsamiałem się z tą kulturą. Styl życia tej grupy społecznej mi nie przeszkadzał, choć widok chłopa w glanach

sznurowanych na drabinkę z irokezem na głowie powodował, że schodziłem na drugą stronę ulicy. Można powiedzieć że miałem okazję bardziej przyglądnąć się Punkom, ponieważ mój dobry kolega był na 100% idolem tego ruchu społecznego. Taka znajomość zaowocowała ciekawą fryzurą, którą kiedyś tam sobie zafundowałem. Punk to ogólnie gatunek muzyczny, ale w szerszym tego słowa znaczeniu był to ruch kulturowo-społeczno-polityczny. Początkowo ta grupa wyznawała zasadę że nie kierują się żadną ideą, ale z upływem czasu swoją pięść wymierzyli w instytucje, które ograniczają wolność i swobodę człowieka. Chciałem przez to powiedzieć że Punk to nie tylko muzyka! To bardzo szerokie zjawisko.

punk

Człowiek jest zwierzęciem stadnym, choć istnieją wyjątki, istnieją samotnicy. Większość osób lubi, pragnie, dąży do utożsamienia się z konkretną grupą społeczną, która koncentruje się wokół tego co lubi. To daje im poczucie bezpieczeństwa, wyższości nad ogółem. Ciekawe ruchu obserwuje w sporcie, kolarstwie. Wokół pasji do dwóch kółek, zawiązuje się coś, może to początkowe stadium lub dobrze rozwinięty organ, co zaczyna przypominać ruch kulturowo-społeczny, jeszcze nie polityczny. Kolarze to specyficzna grupa, a rower to nie tylko kręcenie kilometrów, to sposób na życie! Pewne zasady, pewien kodeks, próbują kształtować liderzy tego ruchu. Wydaje mi się, że jest to forma zabawy, ale po przemyśleniu sprawy, uważam że to się dzieje na serio. A więc kim jest kolarz? Kolarz to często czynny sportowiec, ale nie musi być osobą co tydzień startującą w klasykach. To na pewno osoba z dystansem do świata, żyjąca na luzie, w spokoju, nie przejmująca się trudami życia codziennego. Nadrzędną sprawą jest dbanie o zdrowy styl życia, prawidłowe odżywianie i picie czarnej kawy przed południem. Oczywiście nienaganny strój cywilny i sportowy jest wymagany. Opalona skóra z kreską i ogolona noga- to atrybuty kolarza. Tak się zastanawiałem czy o tym pisać, może powinni to zrobić nasi wnukowi opisując styl życia swoich dziadków. Teraz jest to dla mnie zabawne, ale jak mam się utożsamiać z jakąś grupą to już dziś wybieram Kolarzy! Idealnie to wszystko pasuje to mojego/naszego stylu życia.

Dzięki Krzysztof za wygrzebanie tego zdjęcia

Robert Banach.