Jak ubrać się na trening?

Cały czas widzę, że kolarze mają problem z dobraniem odpowiedniego stroju do pogody i rodzaju treningi. Podawanie przykładów poprawnego trykotu do konkretnych warunków jest dobrą nauką ale wychodząc z założenie, że lepiej jest dać wędkę i nauczyć łowić rybę niż dać puszkę sardynek, postanowiłem skumulować moje doświadczenie i przekazać Tobie pewne zasady w dokonywaniu słusznej selekcji.

 

Dobrze dobrany  uniformy to dobrze wykonany trening. Ludzkie ciało ma słabą zdolność do termoregulacji w niższych temperaturach dlatego potrzebna jest pomoc aby utrzymać stałą temperaturę ciała. Niewielkie odchylenia od normy upośledzają jakość wykonywanych ćwiczeń, kiedy jesteśmy zmarznięci lub przegrzani.

 

wiatrowka pro barrier lite tyl

Słowniczek ciuchów rowerowych. (okres jesień-zima-wczesna wiosna)

 

Kurtka rowerowa. Wierzchnie okrycie, przeznaczone na najbardziej chłodne dni. Gruby materiał. Zakres 0d -15  do  + 10.  Najcięższe ciuchy, obszerne- turystyczno-sportowe, dopasowane wyczynowe- szosowe, niektóre fasony i rodzaj materiału krępują ruchy. Kurtki rowerowe dzielą się ze względu na swoją budową na takie o rekreacyjno-sportowym podejściu do sportu jak i wyczynowym. Różnica jest taka, zawsze jest taka,  że te drugie, wyczynowe, są bardziej przewiewne i mają większą „oddychalność” oraz bardziej przylegają do ciała. Zakładając każdy ciuch „wyczynowy” w pierwszej fazie ma się poczucie chłodu, ale kiedy maszyna załapie odpowiednią temperaturę ciała, czujemy komfort i swobodę w przeciwieństwie do kurtki rekreacyjnej gdzie przy większej intensywności będziemy przegrzani. Kurtki rekreacyjne na ogół całe zbudowane są z wiatro i wodoodpornego materiału. Czasami wyposażone w jakieś odpowietrzniki pod pachą lub na plecach. Kurtka wyczynowa nie jest wykonana w całości z nieprzewiewnego materiału. Na ogół tył takiej odzieży i wewnętrzne części rękawów są mocno przewiewne.. KURTKA ROWEROWĄ OZNACZYŁBYM NUMER 3 w hierarchii ciuchów rowerowych na okres jesienno-zimowo-wiosenny.

{gallery width=500 height=300}pearlizumi/kurtka_pro_pursuit_softshell.jpg{/gallery}

Kurtka PEARL iZUMi P.R.O Pursuit SoftShell. Bardzo dobrze przylegająca do ciała, wersja wyczynowa. Wykonana z 3 warstwowej membrany Softshell. Kark, ramiona, dolna część pleców z materiału mniej przewiewnego. Reszta mocno „oddychająca”. Kilka elementów odblaskowych dla bezpieczeństwa. Z tyłu jedna duża kieszeń i dwie mniejsze zapinane na zamek który obsługujemy jadną ręką.

 

 

Bluza rowerowa. Często myli się z kurtką rowerową. Bluza jest cieńsza, bardziej przewiewna. Dużo lżejsza, mniej krępująca ruchy  i bardziej przylegająca do ciała. Bluza rowerowa ma zastosowanie w  szerokim zakresie temperatur wraz kombinacją z innymi ciuchami i może być używana w przedziale +15 do -15 dlatego ten ubiór powinien być obowiązkową pozycją w wyposażeniu kolarza. Tak samo jak przy kurtce bluza będzie dzieliła się na wyczynową i turystyczną. Różnica ta sama, wyczynowa jest bardziej przewiewna, turystyczna z materiału wiatroszczelnego.  Przy treningu szosowym bluza z winbreaker obowiązkowa. BLUZA ROWEROWA TO NUMER 2

{gallery width=500 height=300}pearlizumi/bluza_select_thermal_ltd.jpg{/gallery}

Bluza PEARL iZUMi Select Thermal LTD. Lekka i ciepła bluza o tradycyjnym kroju. Ciepła i mocno przewiewna. Idelana jako warstwa zewnętrzna na ciepłe dni. Również sprawdzi się doskonale jako 2 warstwa, założona pod kurtkę, kiedy na zewnątrz jest temperatura ujemna. Doba dla normalnych osób która mają klatę i bicepsa ;-). Bardzo dobrze skrojona, długi rękaw, długo z tyłu i krótko z przodu, świetnie układa się w pozycji „rowerowej”

 

 

Bielizna to NUMER 1, potocznie nazywana potówką. Jest używana w każdej kombinacji dlatego też powinna znaleźć się obowiązkowo na wyposażeniu rowerzysty. Potówki również dzielą się na kila podgrup. Są takie z membranę wiatroszczelną na klacie szczególnie polecane przeze mnie na treningi szosowe. Są mocno przewiewne, ekstremalnie wygodne i mocno przylegające do ciała- to wersji wyczynowa do intensywnych treningów. Są też takie na chłodniejsze zimowe dni dla sportowców którzy wybierają się na intensywny trening na przełajówce lub rowerze MTB. Dla przykładu to produkt z włókien merino.

 

Jest jeszcze NUMER 2+ i stanowi wierzchnie okrycie przeważnie łączone z bluzą rowerową NUMER 2. Odzież 2+ jest zakładana na rozgrzewkę i rozjazd w treningu sportowym lub brana w kieszonkę na wypadek załamania się pogody. 2+ to najczęściej kamizelki z windstoppera lub tak zwane wiatrówki, bardzo lekkie i cieńkie o niewielkich rozmiarach. Jedne i drugie po zwinięciu mieszczą się w tylnej kieszonce bluzy rowerowej 2

{gallery width=500 height=300}pearlizumi/wiatrowka_pro_barrier_lite.jpg{/gallery}

Wiatrówka PEARL iZUMi PRO Barrier LITE. Bardzo lekka, dopasowana i wygodna odzież wierzchnia. Zawsze obecna w tylnej kieszonce bluzy rowerowej . Niezastąpiona przy zmienne pogodzie z przelotnymi opadami deszczu. Super przy rozgrzewce i rozjeździe po intensywnych ćwiczeniach kolarskich. Krój FIT tylko dla przecinków.

SPODNIE PODZIAŁ

NUMER 3 to typowe spodnie zimowe wykonane z grubego materiału. Mogą krępować ruchy. Są dość ciężkie. Ze względu na rodzaj materiału i słabą jego mobilność zimowe spodnie są często sprzedawane bez pampersa. Wymagają użycia bielizny kolarskiej lub założenia letnich spodenek rowerowych pod spód. Materiał na ogół jest wiatro i wodoodporny.

NUMER 2 to już waga lekka. Spodnie są dużo lżejsze od tych oznaczonych numerem 3. Posiadają cieńki elastyczny materiał z tak zwanym misiem od środka. Na ogół całe przewiewne w wersji wyczynowej. Turystyczne z membraną wndstopper na frontach. Numer sprzedawane z wkładką.

NUMER 2+ to spodnie w luźnej formie. Stanowią  dobry wybór dla osób rekreacyjne jeźdżących w niskich temperaturach powietrza. Są komfortowe, zapewniają swobodę i bardzo dobrą izolację od warunków zewnętrznych.

{gallery width=500 height=300}pearlizumi/kurtka_select_escape_softshell_spodnie_MTB_summit_softshell.jpg{/gallery}

 Spodnie PEARL iZUMi MTB SOFTSHELL. Luźne spodnie na chłodne dni. Świetna na wycieczki rowerowe do rekreacji lub na zabawę rowerową w terenie i różnego rodzaju treningi techniczne. Pomimo braku szelek bardzo dobrze leżą na „tyłku”. Kurtka SELECT ESCAPE SOFTSHELL. Luźny tradycyjny krój. Obszerna o regularnym kroju prawie w całości wykonana z nieprzewiewnego materiału. Po bokach i na wysokości łopatek wszysty materiał przewiewny/oddychający. Kurtka raczej na spokojną i umiarkowaną jazdę. Idealna na wycieczki rowerowe.

{gallery width=500 height=300}pearlizumi/foto.jpg{/gallery}

 

I teraz najważniejsze: kombinacje i różnice

Ekstremalnie niska temperatura przedział -5-10

Na lekki trening i przejażdżkę lub trening techniczny
Kolarz wyczynowy jak i turystyczny wybierze pełną kombinację ciuchów NUMER 1+2+3 na górę a dół to NUMER 3. Różnica pomiędzy rowerzystami i ich zestawami to inny rodzaj poszczególnych warstw uniformu. Tak jak pisał wcześniej wyczyn—bardziej przewiewny

Kolarz rekreacyjny może wybrać wersję spodni 2+. Wyczynowiec przy treningach technicznych lub bardzo lekkich też będzie zadowolony z takiego wyboru spodni

Dokładniejsze regulacje za pomocą potówek. Na szosę potówka z widbreaker do lasu potówka merino lub lekka drylan kiedy mamy zestaw 1+2+3 a temperatura dochodzi do -5

Przy intensywniejszym treningu kolarz wyczynowy  wybierze zesataw z lekka i przewiewną potówką. Wybór pomiędzy szosą a MTB to różnica w potówkach lub bluzach. Winbreaker lub bez odpowiednio dla szosy i MTB.

{gallery width=500 height=300}pearlizumi/kurtka_MTB_summit_softshell.jpg{/gallery}

 Kurtka PEARL iZUMi MTB Summit SOFTSHELL.. Jak sama nazwa mówi, kurta przeznaczona do MTB. Front Z softshell nieprzewiewny. Z tyłu prawie całe plecy z materiału mocno oddychającego. Ta kurtka świetnie sprawdzi się w lesie kiedy przy chlodniejszych dniach i małych prekościach potrzebne jest ciepło i odpowiednie chłodzenie. Na szybkich zjazdach front ochroni przed „przewianiem” i nadmiernym chłodzeniem. Spkojnie może być wykorzystana do bardziej intensywnych zimowych treningów.

 

Temperatura w okolicach +5 – 2

Na lekki trening kolarz wyczynowy założy zestaw na górę 1+3 na dół spodnie 3

Na intensywny trening wyczynowiec założy zestaw na górę 1+2 na dół spodnie 2. Przy takiej temperaturze weźmie na rozgrzewkę i rozjazd ciuch 2+

Dokładniejsze regulacje: na szosę potówka z winbreaker a do lasu potówka merino lub jakaś lżejsza typu coolmax, drylan i inne.

Kolarz rekreacyjny założy zestaw 1+3 na dół spodnie 3 lub 2+, zmarzluchy pozostaną przy kombinacji góra 1+2+3 i dół 3/2+

 

{gallery width=500 height=300}pearlizumi/bluza_elite_thermal_LS.jpg{/gallery}

bluza PEARL iZUMi Elite Thermal LS. Ekstremalnie wygodna i dopasowana. Krój FIT typowy włoski. Ciepła i oddychająca. Mój faworyt. Najlepsza na intensywny trening przy temperaturach powyżej +6. Z tyłu 5 kieszonek. 3 tradycyjne i 2 mniejsze po bokach. Zewnętrzna część panelu kieszeni z nieprzewiewnego materiału chroniącego przed przewianiem pleców.

 

Temperatury dodatnie  + 6 + 12

Na lekki trening wyczynowiec ubierze zestaw 1+2 z bardziej przewiewna potówką kiedy temperatura przekroczy +10.  Na dół spodnie 2. W kieszonce obowiązkowo wiatrówka lub kamizelka 2+
Na intensywny trening zestaw 1+2 z lekką potówką. Spodnie 2

Przy temperaturach powyżej + 6 zmieniają się też ochraniacze na buty, rękawiczki i czapeczka pod kask.

Kolarz rekreacyjny wybierze zestaw 1+3, na dół 2 lub pozostanie przy 2+

Przy powyższych temperaturach kiedy wyjeżdżamy na szosę jakiś front z windbreaker jest niezbędny. Potówka albo bluza rowerowa powinna być z frontu obszyta nieprzewiewną warstwą. W lesie, na MTB,  potrzeba więcej chłodzenia dlatego całość powinna być przewiewna.

 

W taki o to łatwy sposób możemy dokonać słusznych wyborów aby zwiększyć komfort jazdy na rowerze. Do zobaczenia na szlakach

Robert Banach