Wentyl PRESTA, Jak napompować dętkę!

Wentyl rowerowy typu presta i wielkie oczy! Czytelnicy banachbrothers wiedzą jak wygląda wentyl sportowy i wiedzą jak go się pompuje, ale gigantyczna część społeczeństwa polskiego, turystów rowerowych, tego nie wie.

Odkąd pracowałem w “rowerowym” nie zdarzyło się tygodnia w którym ktoś nie pytał o magiczne wentyle wystające z obręczy. Problem z napompowaniem przerasta możliwości techniczne przeciętnego Polaka.

 

Temat chciałem zbagatelizować, ale kiedy ponownie rozpocząłęm pracę w branży rowerowej i problem powrócił z przytupem postanowiłem coś z tym zrobić za Waszym pośrednictwem. Tutaj nie chcę szkolić naszych czytelników, ale może wspólnie przeprowadzimy akcję edukacyjną rowerzystów w Polsce. A o to krótki instruktaż jak napompować dętkę z wentylem sportowym.

wentyl2

  • Zdejmujemy ochronną nakrętkę plastikową.
  • Odkręcamy końcówkę wentyla rowerowego.
  • Naciskamy na wentyl od góry aby odblokować zawór.

wentyl3

  • Przystępujemy do pompowania. Do tego celu można użyć pompki do zwykłych wentylów rowerowych. Końcówkę pompki nie wciskamy za mocno w komin wentyla aby nie spuszczać powietrza. Końcówkę pompki wciskamy delikatnie a pompując pompkę trzymam sztywno, bez niepotrzebnego majtania. Często się zdarza, że nadmierna energia w ciskaniu zaworem pompki i trzepaniem koła rowerowego na boki może spowodować wyrwanie wentyla z dętki.
  • do pompowania można użyć REDUKTORA i napompować kompresorem „samochodowym”
  • Dokręcamy lekko końcówkę wentyla i zakładamy plastikową nakrętkę.

wentyl4

Zawodnicy PRO nie stosują plastikowych nakrętek i kropka. A dlaczego? dodatkowy ciężar i nie potrzebne czynności podczas zdejmowania dętki w razie awarii na trasie.

Robert Banach