Na treningu trzeba czuć się komfortowo. Dobrze jest się ubrać na ćwiczeń sportowe w strój niekrępujący ruchów, przewiewny i odpowiednio ciepły w jesienne dni.

 

Wysoka oddychalność odzieży daje odpowiednią temperatura ciała co znacząco podnosi jakość treningu. Pozwolę sobie co jakiś czas umieszczać mój zestaw ciuchów w jakich trenuje i jakie polecam.

robert2

Już od paru dni temperatura utrzymuje się w granicach +4 +10 stopni. Odczuwalna 0-12. Jest niby chłodno, ale w lesie na rowerze MTB szybko się rozgrzewamy i łapiemy odpowiednią temperaturę. W terenie nie ma wiatru, który działa jako czynnik chłodzący, dlatego ciuch powinien być ciepły ale bardzo przewiewny.

W takich temperaturach w terenie na treningu CX/MTB bardzo dobrze sprawują się:

  • Spodnie Shimano Performance Winter z wkładką. Spodnie są bardzo lekkie, ważą 275 gramów. Materiał jest cienki z lekkim „misiem”, niesamowicie swobodny, nie krępujący ruchów. Oddychalność jest bardzo wysoka. Spodnie bardzo dobrze utrzymują ciepło.

Simano winter

  • Potówka i jeden z moich ulubiony produkt. Bielizna z długim rękawem Outwet z serii Linea Thermic. Zawiera 65% wełny Merino. W pierwszym kontakcie czuć „kłócie” charakterystyczne dla wełnianych produktów, ale szybko się o nim zapomina. Ten produkt najlepiej utrzymuje ciepło a zarazem charakteryzuje się bardzo dużą oddychalnością. Waży 185 gramów

merino

  • Na bieliznę zakładam tylko bluzę. Wybrałem Pearl Izumi Select Thermal. Jest to bardzo lekka bluza ważąca 246 gramów. Utrzymuje odpowiednią temperaturę ciała przy intensywnych ćwiczeniach. Jest komfortowa, nie krępuje ruchów.

pearlizumi

  • Rękawiczki to Shimano Windbraeak Thermal. Tutaj muszę dopracować uniform. Rękawice są bardzo dobre przy takich temperaturach ale na szosę. W terenie przydałaby się większa „oddychalność” bo ręka się zbytnio poci. Plusem jest fakt, że nie było mi ani razu w nich zimno choć nie komfortowo. Inną zaletą jest możliwość obsługi wszystkich touchscreen’ów.

shimano thermal

  • Pod kask bardzo lekka i przewiewna czapeczka OUTWET. Na stopy każde lekkie ochraniacze. Ja wybrałem od SealzSkinz. Wykonane z cieńkiego neoprenu. na stopę letnie skarpety Winaar.

owbonet

Tak ubrany ruszam na trening w lesie na rowerze MTB lub CX wtedy kiedy temperatura utrzymuje się na poziomie +4/+10 stopni Celsjusza. Zawsze w tylnej kieszonce bluzy mam schowaną kamizelkę lub pelerynkę na wypadek nagłej zmiany temperatury lub jakbym stał dłużej bez ruchu. Pelerynkę często też zakładam na koniec treningu, jak jestem już zmęczony. Człowiek zmęczony szybko traci energię i ciepło a chce sobie na luzie dojechać ostatnie 5-10 minut do domu, aby uspokoić się po ćwiczeniach i rozładować napięcie. Taki relaks.

Robert Banach