W ramach przygotowań do MTB Energy i MTB Trophy większość zawodników BST wystartowała w wyścigu typu cross country  inaugurującym serię 3 startów w ramach XC CUP organizowanym przez Gdański Ośrodek Sportu i Trójmiejskie Stowarzyszenie Rowerowe. Trasa była odpowiednia do przygotowań pod wyścig etapowy a zawodnicy oprócz samego startu mieli do wykonania dość długą rozgrzewkę i rozjazd. W sumie 3 godziny kręcenie i finałowy trening przygotowawczy. Zapisaliśmy się wszyscy do wyścigu w kategorii  Elita bo to najwyższa pora żeby podnosić poziom sportowy na trudniejszych wyścigach z najmocniejszą obsadą.

Trasę trafnie opisałem jako maraton na kółkach. Wszyscy czekają z niecierpliwością na XC z prawdziwego zdarzenia. Niektórzy zawodnicy sentymentalnie wystartowali na trasie która jest od dłuższego czasu niezmienna. Przejechać ją kilka lat temu na rowerze z kołem 26 calowym i sztywnym widelcu było nie lada wyzwaniem. Teraz sprzęt jest doskonały a umiejętności zawodników na innym zdecydowanie wyższym poziomie stąd te oczekiwania. Ponadto wielu trójmiejskich kolarzy ma podgląd na trasy o europejskim formacie na których coraz częściej startują i chcieliby uczestniczyć na podobnych rozgrywkach w regionie.

Najlepsze miejsce wywalczył Jakub Sykuła meldując się na 4 pozycji. Kuba systematycznie startuje na zwodach rangi Puchar Polski a jego forma zwyżkuje z tygodnia na tydzień. Bardzo dobrze pojechał drugi Jakub z Temu BST. Solarski po nieudanym starcie wywalczył 9 m-ce w Elicie. Finałowy wyścig dostarczył wielu emocji, ponieważ różnice pomiędzy zawodnikami były niewielkie w tasowanie pomiędzy uczestnikami trwało do samej kreski.

4 miejsce Sykuła Jakub 

9 miejsce Solarski Jakub

14 miejsce Bielowicz Marek

17 miejsce Morawski Piotr

18 miejsce Sajenko Adam

25 miejsce Sykuła Marcin

26 miejsce Mirosław Ziółkowski

27 miejsce Hermaszewski Radosław

28 miejsce Przestrzelski Piotr

29 miejsce Galiński Patryk